5/03/2013

Minibiblia w obrazkach

 Minibiblia w obrazkach
Soledad Bravi
Wydawnictwo Dwie Siostry 2012
www.wydawnictwodwiesiostry.pl


Przeglądam "Minibiblię w obrazkach" po raz setny i ciągle nie mogę się nadziwić, że ten projekt powstał we Francji, narysowany ręką francuskiej ilustratorki. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie mam nic przeciwko Francji i Francuzom, ale zastanawiam się dlaczego w katolickiej Polsce, w której wskaźniki religijności oscylują w granicach kilkudziesięciu procent, takie książki nie powstają.

Stworzenie "Minibiblii" to zadanie śmiałe i karkołomne. Jak na kilkudziesięciu obrazkowych stronach zmieścić całą historię biblijną, zarówno Stary jak i Nowy Testament i to bez komentarza? Praca Soledad Bravi pokazuje, że da się, ale przyznam szczerze, że nie chciałabym być w jej butach. Na opowiadania nowo testamentalne zarezerwowano
w książce tylko 32 strony! Zabrakło miejsca na Przemienienie Pańskie, Kazanie na Górze, 40-dniowy pobyt na pustyni, nawrócenie dobrego łotra, Zesłanie Ducha Świętego i wiele innych. Kolorowe ilustracje to tylko trzon opowieści, którą można snuć na kolanach mamy lub taty. Ale uwaga! Na młodych odkrywców czyhają niebezpieczeństwa, więc trzeba na książkę spojrzeć z dystansu. Trzeciego dnia Pan Bóg stworzył OWOCE, za to drzewo poznania dobra i zła Soledad Bravi przedstawiła jako JABŁOŃ. Jakiś problem natury botanicznej?

Autorka znana jest we Francji przede wszystkim ze swoich obrazkowych książek dla dzieci. Publikuje również we francuskim Elle. Jej ilustracje urzekły mnie swoją świeżością. Przeglądając jej stronę miałam wrażenie, że stworzyła je młoda dziewczyna, a nie matka dorosłych córek. Atmosferą przypomina mi naszą rodzimą, blogową Mary Selery. Mam nadzieję, że i ją czeka podobna kariera.

Nasz mały pędrak przekłada strony "Minibiblii" z dużym zaangażowaniem. Lubi przekładanie. Lubi też syczeć jak rajski wąż i udawać rybkę z piątego dnia stworzenia. Chyba pora dokupić "Księgę dźwięków". Będzie jak znalazł.
Czytaj także

5 komentarzy:

 1. Chyba kupię... sobie:)
  Zo, a znacie serię Zwierzaki Pana Boga (4 części) też z Muchomora?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy Gołębicę, Owieczkę i Wielką rybę. Z Gołębicą pracowałam kiedyś z przedszkolakami, ale moje własne dzieci chyba ta seria trochę ominęła. W sumie dziwne, bo pierwsze wydanie było 10 lat temu, czyli oboje powinni się załapać. Będzie okazja, żeby sobie odświeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Minibiblia i Księga dźwięków są rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne. Faktycznie aż dziwne, że ta minibiblia nie powstała w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powstała i nie powstanie. Odnoszę wrażenie, że mamy w Polsce kompleks religijności. Póki się z tego nie wyleczymy, nic w tej materii się nie ruszy.

   Usuń