6/11/2013

Pan Jan dla młodych wegetarian


Pan Jan dla młodych wegetarian
Na straganie
Jan Brzechwa
il. Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo ?


W tym roku minie 5 lat od rozstrzygnięcia konkursu katowickiej ASP "Książki dobrze zaprojektowane, zacznijmy od dzieci", w którym Aleksandra Woldańska zdobyła nagrodę w kategorii "książka", za projekt "Pan Jan dla młodych wegetarian", do wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Niestety, do tej pory książka nie znalazła swojego wydawcy.

Narzekamy, że klasyczne polskie wiersze dla dzieci nie znajdują godnej siebie oprawy, a tymczasem nad projektami godnymi zauważenia nie ma kto się pochylić. Czy nie jest przypadkiem tak, że tradycyjna poezja sprzeda się bez kosztownych zabiegów ilustratorsko-edytorskich? Straszą nas więc koszmarki tuwimowo-brzechwowe, które nie sposób wziąć do ręki. Moje dzieci są ofiarą tej tendencji. Mimo szerokiego dostępu do różnorodnej literatury, poezję znają bardzo słabo. Czy "Pan Jan dla młodych wegetarian" ma szansę stanąć kiedyś na półce w księgarni? Nie tracę nadziei.

Czytaj także

5 komentarzy:

 1. Pięknie zilustrowana książka, też chętnie widziałabym ją na półce w księgarni, a jeszcze chętniej na półce w naszej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A już myślałam, że nikomu prócz mnie warzywniak Woldańskiej się nie podoba. :)

   Usuń
 2. Święte słowa, właśnie przeszukiwałam internet w poszukiwaniu tej książki, a tu się okazuje, że ona nie istnieje....:(
  Moja córeczka bardzo lubi wierszyki, a ja nie bardzo wiem, co jej czytać oprócz "Cynamona i Trusi", bo jak tu przykuć uwagę dziecka ilustracjami, od których nawet mnie brzuch boli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobrażam sobie Twoje rozczarowanie. Ja też ciągle czekam na lepsze wydania poezji dla dzieci. Mam nadzieję, że coś się zmieni, zanim nasze dzieci dorosną.

   Usuń
 3. Kocham dziela Pani Oli! Szkoda ze na polce mojego dziecka nie tej ksiazki.Niestety z tego co czytalam to sa problemy z wydaniem a dzkoda :( .Kolekcjonuje ksiazki Pani Oli.

  OdpowiedzUsuń