1/11/2018

Idziemy za Tobą
 Wprawdzie od Bożego Narodzenia minęło już sporo czasu, mam wrażenie że skutki świątecznego obżarstwa i lenistwa odczuwam do tej pory. Jakoś ciężko się pozbierać z pracą i obowiązkami. Dajemy się nieść fali codzienności, usprawiedliwiając się spadkami ciśnienia i końcem semestru w szkole. W kościele dośpiewujemy jeszcze kolędy (wszak do 2 lutego można), w domu z namaszczeniem podlewamy co raz bardziej bladą choinkę (może poczeka na nas przez ferie) i udajemy, że wszystko jest po staremu. Tymczasem gorzka prawda, że karnawał w tym roku krótki i zaraz zacznie się Wielki Post, bardzo skutecznie próbuje się przebić różnymi kanałami, a najbardziej intensywnie za sprawą naszego małoczcionkowego patronatu książkowego.

Zatem wiedzcie wszem i wobec, że już na dniach premiera wielkopostnej książki-wędrówki do czytania, wycinania  i naklejania. Razem z Jezusem wyruszymy w długą podróż przez Pustynię do Jerozolimy. Podobnie jak w adwentowej książce Marka Kity i Doroty Łoskot-Cichockiej ("Wszyscy na Ciebie czekamy"), opowiadania na każdy dzień przybliżą miejsca, bohaterów i wydarzenia biblijne. I znowu pojawi się plakat, na którym będzie można naklejać wycięte symbole oraz rysować ślady stópek, posuwając się po wielkopostnej drodze. Wędrówka zakończy się wyjątkowo radosnym finałem w Niedzielę Zmartwychwstania, który potrwa nawet dłużej, bo aż osiem kolejnych dni do Niedzieli Miłosierdzia.

Mam słabość do książek artystki, bo od lat udowadnia, że literaturę religijną dla dzieci można robić naprawdę z klasą. A przecież ciągle bujamy się w tym temacie między  kolorowym kiczem a treściową infantylnością. Łoskot-Cichocka nie boi się wyzwań, co razem z Marcinem Brykczyńskim udowodnili, podejmując trudny temat encyklik papieskich ("W każdym z nas są drzwi do nieba"), czy opracowując wraz z Małgorzatą Dudek niezwykle pomocne, obrazkowe przewodniki po Mszy Świętej (ukazały się aż trzy! dla dzieci w różnym wieku). Nie wspominając już o popularnej serii o świętych, opublikowanej wiele lat temu przez Muchomora.

Wielki Post zaczynamy w tym roku 14 lutego. Idealny książkowy prezent na Walentynki. :)

plakat do książki


Czytaj także

2 komentarze:

 1. Książkę zamówiłam (czekam na przesyłkę), bo adwentową "Wszyscy na Ciebie czekamy" byłam zachwycona! Przy okazji polecam książkę, o której chyba nie pisałaś: Justyny Kiliańczyk-Zięby i ojca Leona Knabita "Dla dzieci o Mszy Świętej" - nie jest wprawdzie tak atrakcyjna graficznie, ale tekst jest świetny. To naprawdę doskonały przewodnik dla nieco starszych dzieci, często do niej sięgam z moją dziewięciolatką, która własnie przygotowuje się do Komunii Świętej, a i ona sama podczytuje fragmenty od czasu do czasu. Bardzo żałuję, że nie mamy książki o encyklikach św. Jana Pawła II... może uda mi się upolować gdzieś z drugiej ręki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za polecajkę. Chętnie zajrzę. :)
   Z książką o encyklikach może być trudno. Widzę, że nawet allegro milczy w jej kwestii. Powodzenia. Może biblioteka...

   Usuń