8/24/2013

Ciekawe, co myśli o tym królowa

Ciekawe, co myśli o tym królowa
Paweł Mildner
Wydawnictwo Dwie Siostry 2013

Trzymam przed sobą "Ciekawe, co myśli o tym królowa" i kręcę głową. Czuję się zapędzona w kozi róg. Sadzonka posunęła się dzisiaj do tego, że wyjęła mi z ręki "Jak kochać dziecko" Korczaka, którą właśnie czytałam i wepchnęła mi kartonową "Królową". Już wiem jak kochać dziecko, więc po raz enty zaczęłam czytać, a ona zajęła się swoimi sprawami. Oczywiście, że nic nie rozumie. Mogłam czytać od końca albo od środka, nie koniecznie od początku. Sens nie ma znaczenia, tak i tak się przecież rymuje. Najważniejszy jest rytm. Wcale nie ilustracje, ani nie rym. Tylko właśnie rytm. Sadzonka chyba też tak uważa. I to, że można podstawić absolutnie dowolną treść, byle rytm się zgadzał.

"Gustaw czaruje grą na fortepianie.
Pod wodą słychać tylko bulgotanie".


Ta książka nas oczarowała. Jej format wskazywałby na beletrystykę dla dorosłych (19x13). Tymczasem pod palcami czuć gruby karton, a ze środka wyskakują duże ilustracje z dominacją podstawowych barw. I nie wiadomo jak ją rozgryźć. Jej absurd przekreśla wszelką interpretację. Dlatego jest świetna dla rocznej Sadzonki. To pierwsza książka, w którą nie wbiła swoich zębów. Chyba zauważyła, że nie ma szans.
Czytaj także

6 komentarzy:

 1. Mój 4-latek uwielbia tę książeczkę :) Pisałam o niej niedawno u siebie na blogu. "Ciekawe..." zamysłem trochę przypomina mi "W kraju Baj-Baju" Tadeusza Kubiaka, którą ja sama uwielbiałam jako dziecko. Pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że Kubiak też szedł w takie absurdalne klimaty. Koniecznie muszę sprawdzić.

   Usuń
 2. Oczywiście jest u nas na wish-liście :-)
  Zaciekawiło mnie, że nie wbiła ząbków... oj, muszę przetestować, bo u nas jak dotychczas w każdą wbite!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko dostaje do łapek książkę z biblioteki. Może poczuła respekt i powagę sytuacji. ;) A tak serio, myślę, że swoje zrobiła folia na okładce. Sadzonka żuje tylko papier.
   Swoją drogą wyczekuję już momentu, kiedy przestanie pakować książki do buzi.

   Usuń
 3. Nie wiem, czego napił się autor przed przystąpieniem do pracy, ale mój dwulatek też uwielbia tę książkę, czytamy kilkanaście razy dziennie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, facet odpłynął, ale wyszło zaskakująco dobrze.

   Usuń