2/06/2018

Books, Bücher, Libros, Livres // styczeń 2018


  Po miesięcznej przerwie przeznaczonej na prezentację najważniejszych nagród książkowych minionego roku, wracamy do zestawienia świeżutkich nowości z zagranicy. Wśród styczniowych premier po raz pierwszy znalazły się dwie książki ze szwedzkiej półki. Jedna z nich to trzecia część cyklu książek, publikowanego również w Polsce nakładem wydawnictwa Mamania, autorstwa Martina Widmarka i Emilii Dziubak. Zapraszam do czytania, oglądania i podziwiania!For Audrey With Love: Audrey Hepburn and Givenchy (Dla Audrey z wyrazami miłości: Audrey Hepburn i Givenchy)
Philip Hopman, NorthSouth Books, 32 s.
wiek: 4-8 latKiedy drogi dwóch wschodzących gwiazd - Huberta de Givenchy i Audrey Hepburn - krzyżują się po raz pierwszy, w cudowny sposób okazuje się, że oboje tworzą idealną parę!

Wszystkie słynne gwiazdy marzą o sukience od Givenchy - aktorki, śpiewaczki operowe, księżniczki i żony prezydentów. Audrey Hepburn waha się co założyć do swojego następnego filmu. Gdy zwraca się o pomoc do Givenchy, ten przyznaje, że nie ma czasu na zaprojektowanie sukienki specjalnie dla niej. Zachęca, jednak by wybrała coś z jego kolekcji. To, co przy tej okazji odkrywają, jest dla obojga sporym zaskoczeniem.

Philip Hopman przedstawia szykowny i przykuwający uwagę picture book o modzie i przyjaźni skrojonej na miarę!

 Botoncito (Guziczek)
Yoko Ogawa, il. Chiaki Okada, Lectorum Publications Inc., 32 s.
wiek: 5+
Wzruszająca historia, opowiedziana przez guzik w galowej bluzce małej dziewczynki, pokazuje, że chociaż dzieci wyrastają ze swoich ukochanych rzeczy, radosne wspomnienia z nimi związane, nigdy nie umierają.

Yoko Ogawa  - Urodziła się w 1962 roku w Okoyama. Ukończyła Wydział Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio.

Chiaki Okada - Urodziła się w Osace. Studiowała ilustrację w Setsu Mode Seminar w Tokio. Jej rysunki, często publikowane w japońskiej prasie, przedstawiają codzienne życie i emocje dzieci. Zdobywczyni licznych nagród oraz nominacji, m.in. do prestiżowej Bologna Ragazzi Award w 2010 roku.


The Great New York Subway Map (Wielka mapa nowojorskiego metra) 
Emiliano Ponzi, The Museum of Modern Art, New York, 36 s.
wiek: 7+


List miłosny do Nowego Jorku i wstęp do projektowania graficznego. "Wielka mapa nowojorskiego metra" to historia o tym jak projektant Massimo Vignelli zmierzył się z problemem stworzenia mapy kolei podziemnej, która byłaby zrozumiała zarówno dla nowojorczyków jak i przyjezdnych. Kreśląc obrazy pociągów, stacji metra i panoramy miasta, książka towarzyszy Vignellemu w podróży po Nowym Jorku, w trakcie której projektant stara się jak najlepiej zrozumieć system metra, po to by przełożyć go na czytelny schemat. Książka, powstała we współpracy z Nowojorskim Muzeum Transportu, jest poświęcona w części archiwalnym materiałom i zdjęciom. Mapa nowojorskiego metra jest przełomowym dziełem z zakresu wzornictwa użytkowego. Co roku z tego kultowego projektu korzysta nawet miliard osób. Od 2004 r. oryginalny projekt z roku 1972 jest w posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.


Förvandlingen (Przemiana)
Anna Höglund, Bonnier Carlsen, 48 s.

wiek: 3+Jak walczyć z gigantem, który powiększa wszystko co żyje?

Anna Höglund, jedna z wiodących i najbardziej innowacyjnych szwedzkich ilustratorek, zainspirowana klasyczną opowieścią Elsy Beskow "Tripp, Trapp, Trull och jätten Dum-dum", tworzy ekscytującą i poetycką opowieść o liście, odwadze i przeżyciu, dla czytelników w każdym wieku.

Kiedy rycerz wyrusza na daleką wyprawę by zgładzić niebezpiecznego giganta, jego córka zostaje w domu sama. Mija wiele dni i wiele nocy, ale ojciec nie wraca. Kiedy gaśnie ostatnia lampa, dziewczyna bierze lustro i nóż i wyrusza w podróż, żeby odnaleźć ojca i uratować go przed olbrzymem.

Poetycka i ponadczasowa opowieść o sile, determinacji i dziecięcej odwadze.
Den långa vandringen (Długi spacer) 
Martin Widmark, il. Emilia Dziubak, Bonnier Carlsen
wiek: 3+
Nowa książka obrazkowa dla młodszych dzieci bestsellerowego autora Martina Widmarka! Dotychczas wydane serie ("Lasse i Maja", "Nelly Rapp") uplasowały go obok Astrid Lindgren na pozycji ulubionego pisarza dla dzieci w szwedzkim kanonie lektur. Książka "Den långa vandringen" to efekt współpracy z polską ilustratorką Emilią Dziubak.

Po obu stronach morza mieszkają dziewczyna i chłopak razem ze swoimi zwierzętami: psem Rufusem i kotem Missanem. Kiedy stary Rufus umiera, chłopak popada w przygnębienie. Dziewczyna i kot wyruszają na długi spacer. Czy uda im się dotrzeć do chłopca, zanim będzie za późno?
Little Mouse and the Red Wall (Mała mysz i czerwony mur)
Britta Teckentrup, Orchard Books, 32 s.


   

Co leży za czerwonym murem? Przyjaciele myszy nie mają pojęcia, ale to im nie przeszkadza panicznie się bać. Czy mysz przekona ich do podróży w nieznane, gdzie czekają na nich wolność i nowe możliwości?

Britta Teckentrup, uhonorowana nagrodą  Global Illustration Excellence Award, przedstawia czytelnikom prostą  piękną opowieść o mierzeniu się ze strachem, otwartości na zmiany i odkrywaniu wolności.* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka.

Czytaj także

0 Komentarze:

Prześlij komentarz