3/05/2013

YOUCATYOUCAT polski
Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych
Edycja św. Pawła, 2011
www.youcat.org/pl


Pewnie niektórzy z was znają ten scenariusz z własnego podwórka. Dziecko zadaje pytanie z religii, a my pod ręką mamy tylko książeczkę do nabożeństwa sprzed ćwierć wieku albo zakurzoną Biblię - pamiątkę pierwszej komunii. I jak tu się zmierzyć z pytaniem, czy Żydzi byli winni śmierci Jezusa, albo czy można kontaktować się z aniołami. Youcat to nic innego jak katechizm kościoła katolickiego dla młodzieży. Strukturą tematów przypomina KKK dla dorosłych,  choć w nieco skróconym wydaniu. Z drugiej strony nieco bardziej koncentruje się na wyjaśnianiu zagadnień, w taki sposób by dotrzeć z przekazem do młodszego odbiorcy. W tekście znajdują się również odnośniki do dużego Katechizmu, jeśli temat ma tam szersze rozwinięcie. Korzystanie z Youcat jest bardzo łatwe i intuicyjne. Indeks haseł na końcu książki pomaga odszukać interesujące nas zagadnienie, a jeśli mamy więcej, czasu możemy pytanie po pytaniu zapoznawać się z treścią poszczególnych działów: o wierze, Chrystusie, Kościele i modlitwie. Na marginesach, oznaczone specjalnymi ikonkami umiejscowione zostały cytaty z Biblii, sentencje różnych autorów, ważne definicje i śmieszne komiksowe rysunki.

Kiedy zamawiałam Youcat w internetowej księgarni bezskutecznie szukałam wydania w twardej oprawie. Bałam się, że cienka okładka szybko zniszczy się w wiecznie zabałaganionym plecaku mojej córki. Z paczki wyjęłam poręczną książkę w bardzo ładnej, aksamitnej, matowej okleinie. Środek też okazał się ucztą dla oka. Główny tekst umieszczony jest na żółtym tle, a na marginesach, oprócz wspomnianych dodatków zawsze zaznaczony jest numer części i rozdziału. Smaczku całości dodaje ludzik w prawym dolnym rogu każdej strony, który podczas kartkowania stron, staje się bohaterem animowanego filmiku. Brakuje tylko tasiemki, ale coż, nie ma rzeczy idealnych.
Czytaj także

6 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, dotychczas nie słyszałam o tej książce. Czy dla dziewięciolatki będzie dobra?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też gdzieś umknęła. Wpadłam na nią zupełnym przypadkiem. 9-latka zorientowana w tematyce da radę sama. W razie czego spokojnie można razem. Jako pomoc "katechetyczna" super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również ta pozycja zaintrygowała :) A jaki wiek Twoim zdaniem maks? Dla przygotowującej się do bierzmowania będzie już za dziecinna?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wręcz przeciwnie. Grupą docelową jest młodzież. Myślę, że nie ma maksymalnego wieku. Youcat to młodsza wersja KKK, ale język nie jest uproszczony, tylko forma podania jest bardziej przyjazna i komentarz porusza tematy ważne dla młodych np. czystość przedmałżeńska, aborcja. Także raczej wchodzi w grę dolna granica wieku, jeżeli są tematy tabu, o których nie chcemy, żeby dziecko czytało. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję, w takim razie zakupię chrześnicy :) Puściłam już info dalej ;)

  OdpowiedzUsuń