3/06/2024

Złota Kerstin

Złota Kerstin, Helen Hedlund, il. Klaudia Kozińska, tł. Anna Czernow, Wydawnictwo Dwie Siostry 2023.

Przed Wami 200 stron świetnie napisanej powieści do głośnego czytania dla uczniów młodszych klas podstawówek. Na dodatek świetnie zilustrowanych przez polską artystkę, Klaudię Kozińską. Jeśli skusicie się, żeby sprawdzić jak "Det fina med Kerstin" wygląda w oryginalnym wydaniu, przekonacie się, że szata graficzna, którą zaproponowało Wydawnictwo Dwie Siostry to bardzo miła i przyjemna dla oka niespodzianka. 

Kerstin ma osiem lat, rude włosy i kolekcjonuje złote przedmioty. Ma też najlepszą przyjaciółkę Fatimę, której nigdy nie potrafi odmówić, kiedy ta chce się z nią umówić po lekcjach. Gdy pewnego dnia Kerstin znajduje atrakcyjnie wyglądający, złoty pierścionek do swojej kolekcji, a chwilę potem okazuje się, że jej nauczycielce właśnie zginęła ślubna obrączka, przyznanie się do swojego cennego znaleziska okazuje się wyzwaniem ponad siły. 

Helen Hedlund z dużą powagą i szczerością wobec młodego czytelnika podejmuje temat różnych aspektów kłamstwa. Tego, na ile białe kłamstwo może być usprawiedliwione, czy szczerość zawsze popłaca i do czego może doprowadzić kłamanie w sprawach istotnych. Czy milcząc też można kłamać? Czy przyjaźń zobowiązuje nas do bezwzględnej lojalności? Jak z kłamstwem radzącą sobie dorośli? Książka wręcz domaga się dojrzałego współczytelnika, który pomoże znaleźć odpowiedzi na wiele piętrzących się pytań, bo, jak to zwykle w szwedzkiej literaturze, odpowiedzi nie pojawiają się na tacy. Na szczęście w samej fabule też nie brak mądrych dorosłych, którzy pomagają bohaterom wybrnąć z trudnych sytuacji. 

W "Złotej Kerstin" pojawia się też palący temat klasowych paktów, wykluczenia rówieśników odstających od grupy i toksycznych relacji. Książka aż kipi od emocji, do końca trzyma w napięciu, a samo rozstrzygnięcie fabuły zaskakuje swoją nieoczywistością. Fioletowo-złote, pozornie niedbałe ilustracje i jagodowy druk bardzo uprzyjemniają czytanie.

 

Czytaj także

2 komentarze:

  1. Na pewno przeczytam za niedługo tę książkę, bo wydaje się być naprawdę zachęcająca :)

    OdpowiedzUsuń