3/20/2024

Billy i dziwny dzień / Billy i świnki


 Billy i dziwny dzień / Billy i świnki, Birgitta Stenberg, il. Mati Lepp, Zakamarki 2023/2024.

Seria o małym Billym w bereciku zaczęła ukazywać się w Polsce kilkanaście lat temu za sprawą wydawnictwa Eneduerabe. Nakład pięciu tytułów jest już niestety wyczerpany, ale publikację kilkunastotomowej serii postanowiły kontynuować Zakamarki. Poznajcie Billy'ego i jego mały świat.

Birgitta Stenberg napisała serię o Billym na przełomie XX i XXI wieku. To dlatego świat chłopca jest w stu procentach analogowy, pełen radosnej zabawy na łonie natury i ciekawych interakcji z rodziną, dziećmi, sąsiadami i zwierzętami. W tle pojawia się radio, odtwarzacz CD czy telefon, ale to szukanie przygód na zewnątrz najbardziej angażuje uwagę chłopca. A że Billy, jako jedynak i dziecko samotnej mamy, nudzi się często i przewlekle, tym chętnej szuka przygód i najczęściej je znajduje.

Autorka mądrze, ale  z typową dla szwedów swadą angażuje się w życie kilkulatka: błądzi po pobliskich podwórkach, bez powodu gwiżdże w gwizdek, przygarnia kota, przeżywa odrzucenie, broi w szkole. Raczej opisuje, rzadziej komentuje. Towarzyszy jej w tym Mati Lepp, zdolny ilustrator, którego znamy również z trzech picturebooków Ulfa Starka inspirowanych dzieciństwem autora. Otoczenie na rysunkach jest żywe i prawdziwe. Można szukać i odkrywać, patrzeć i nie zauważać. Pocieszny Billy o posturze małego orzeszka niweluje dystans między czytelnikiem a światem przedstawionym. Z jednej strony jest inny, z drugiej właśnie taki jak my. Można się z nim identyfikować, można zobaczyć w nim kogoś innego.

Birgitta Stenberg za całokształt twórczości otrzymała nagrodę Selmy Lagerlöf, przyznawaną corocznie od 1984 r. pisarzom tworzącym w duchu autorki "Cudownej podróży".

 

Billy i dziwny dzień

Billy i dziwny dzień


 Czytaj także

0 Komentarze:

Prześlij komentarz