12/05/2020

Books, Bücher, Libros, Livres // listopad 2020

 


Code Name Bananas (Hasło: banany)
David Walliams, il. Tony Ross
HarperCollinsChildren’sBooks, 392 s.

 

Jest rok 1940. Wielka Brytania pozostaje w stanie wojny z nazistowskimi Niemcami. Jedenastoletni Eric spędza dni w swoim ulubionym miejscu: londyńskim zoo. Szczególną sympatią darzy jedno zwierzę - gorylicę Gertrudę. Pomimo trwających nieustannie bombardowań całego miasta, Eric  postanawia uratować Gertrudę. Wraz z gorylicą i wujem Sidem, opiekunem w zoo, ucieka z Londynu. Przebywając w ukryciu nad morzem, odkrywa ściśle tajny spisek nazistów…

Cofnij się w czasie z bestsellerem Davidem Walliamsem, autorem niesamowitej przygody pełnej akcji, śmiechu i sekretnych wątków - oraz niezwykłej przyjaźni małego chłopca i wielkiego goryla.
The Song of the Nightingale (Pieśń słowika)
Tanya Landman, il. Laura Carlin
Walker Studio, 40 s.
wiek odbiorcy: 6+


Ziemia była młoda i pełna kolorów. Ale zwierzęta były nudne i szare. Malarz zdecydował: coś trzeba z tym zrobić! Zamaszyste ruchy pędzla artysty stworzyły paski na zebrze, świetnie skrojony strój pingwina i jaskrawe plamy papugi. Ale co może podarować słowikowi, gdy jego pudełko z farbami wyschło? 

Wspaniała i sugestywna opowieść, o tym jak zwierzęta otrzymały kolory, spod pióra zdobywczyni Carnegie Medal, Tanyi Landman.


Step into Alice in Wonderland (Wejdź do świata Alicji w Krainie Czarów)
Cynthia Alonso
Words & Pictures, 12 s.
wiek odbiorcy: 3+ 

 Kartonówka stworzona z myślą  o najmłodszych czytelnikach przedstawia klasyczną historię, łącząc angażujący tekst i piękne ilustracje urozmaicone dziurami.

Pewnego letniego dnia Alicja leżała na brzegu rzeki.
„Ojej, ojej! Spóźnię się!”- zawołał królik, rzucając się w głąb króliczej nory. Wiedziona ciekawością Alicja ruszyła w ślad za nim.

Książka łączy w sobie urok prostej narracji z wyciętymi warstwami stron i kontrastowymi ilustracjami, dając okazję do angażującego doświadczenia snucia opowieści i interakcji dotykowej. The Bad Chair (Złe krzesło)
Dasha Tolstikova
Groundwood Books
wiek odbiorcy: 3+

 Każdego wieczora przed umyciem zębów i położeniem się do łóżka, Vivi i Małpka grają w grę: Małpka chowa się pod prześcieradłem, a Vivi udaje, że jej szuka. Krzesło marzy o tym, żeby też móc się tak pobawić. Pewnego dnia Krzesło postanawia opóźnić przyjście Małpki i zająć jej miejsce podczas zabawy. Ale nic nie idzie zgodnie z planem! Zamiast szukać Krzesła, Vivi nadal szuka Małpki, coraz bardziej się martwiąc. Zbiera świadków na przesłuchanie. To Krzesło może być kluczem do rozwiązania śledztwa. Ale jeśli Vivi znajdzie Małpkę, czy nadal będzie chciała przyjaźnić się z Krzesłem?


Zabawna historia o przyjaźni, która zachęca młodych czytelników do wczucia się w sytuację osób wykluczonych. 


 

 

The Wanderer (Wędrowiec)
Peter van den Ende
Faber Factory, 96 s. 


Niesamowita, pozbawiona słów opowieść o odważnej podróży małej łódki.

Mała łódka wypływa w morze i rozpoczyna podróż do domu. Aby się tam dostać, musi przemierzać wiele dziwnych, pięknych oceanów, pełnych fantastycznych stworzeń i śmiercionośnych potworów, ogarniętych przerażającymi burzami i przemierzonych przez tajemnicze statki. Czy Wędrowiec znajdzie drogę do bezpiecznej przystani?


"Cudownie dziwna i dziwnie cudowna... epicki sen uchwycony w niezwykle drobiazgowych szczegółach"
- Shaun Tan
O gnu e o texugo. Cuidado com o vento (Gnu i borsuk. Obserwuj wiatr)
Ana Pessoa, il. Madalena Matoso
Planeta Tangerina, 112 s.


 Czasami lecimy w powietrzu.
Wiatr popycha nas w nowe miejsca. Dajemy się mu ponieść.

To właśnie przytrafia się gnu i borsukowi w tej opowieści. I to samo dzieje się z tą książką. Obraca się, obraca i wszystko się w niej miesza.

Kto będzie po drugiej stronie wiatru?

Tak naprawdę nigdy nie wiemy. Możemy tylko mieć nadzieję, że to ktoś bardzo miły, kto zapali światło i zaprosi nas do swojego domu.

 

 

 


Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców.  Tłumaczenie: Mała czcionka.

Czytaj także

0 Komentarze:

Prześlij komentarz