12/06/2017

Books, Bücher, Libros, Livres // listopad 2017Listopadowe "Premiery z zagranicy" zdominowały książki francuskojęzyczne. Naprawdę było w czym wybierać. Francuzi zachwycają mnie świeżością pomysłów graficznych i odwagą w ich prezentowaniu. A to wszystko przy moim dość zachowawczym stosunku do samej francuskiej literatury.
Nie można też przejść obojętnie obok nowych książek obrazkowych Olivera Jeffersa i Lemony'ego Snicketa. Zwłaszcza Jeffers zwraca uwagę świeżym pomysłem na przewodnik po Ziemi dla przybyszów z obcej cywilizacji.
Tylko wśród około świątecznych książek zaskakujący marazm. Wracam więc myślami do Terry'ego Pratchetta z zeszłomiesięcznego zestawienia. Trudno o większy świąteczny hit.Jardin Bleu (Niebieski ogród)
Elena Selena, Gallimard Jeunesse, 16 s.
wiek: 3-9 latNoc. Ogród ożywa. Wiatr zaprasza liście do tańca... Na ziemi kładą się tajemnicze cienie... Kto kryje się w krzakach?

Przestrzenna książka obrazkowa,w której atmosfera nocnego ogrodu oddana jest za pomocą oszczędnych kolorów i niezwykle wyrafinowanych wycinanek.


Le Soldat Rose à la fabrique de jouets (Różowy żołnierzyk w fabryce zabawek)
Pierre-Dominique Burgaud, il. Robin Feix, BMG, 48 s.
wiek: 3+
Różowy żołnierzyk - zna go cały świat (choć może akurat w Polsce jeszcze niewielu czytelników). Najpierw przygoda w wielkim sklepie, potem pobyt w sierocińcu. Pozostaje pytanie, na które nikt dotąd nie odpowiedział: dlaczego jest różowy?
Ta trzecia i ostatnia część przygód różowego bohatera przenosi nas do fabryki zabawek, w której żołnierzyk został wyprodukowany. Śledzimy tu przygody bohatera (jeszcze nie różowego) i całej grupy zabawek, próbujących ocalić baletnicę przed wyrzuceniem na śmietnik. I wreszcie pojawia się pytanie, czy wbrew temu, co zawsze podejrzewaliście, żołnierzyk nie stał się różowy na skutek błędu przy produkcji?Alice & Merveilles (Alicja i cuda)
Stéphane Michaka, il. Clémence Pollet, Didier Jeunesse, 48 s.
wiek: 3+


Wydawnictwo Didier Jeunesse zdecydowało się opublikować swój sztandarowy audiobook "Alicja i cuda" w formie wielkoformatowego albumu. Ilustracje Clémence Pollet, prowadzone wyraźną kreską, przedstawiają skrzącą się urokiem, rozmarzoną, ciemnowłosą Alicję w kolorowym otoczeniu, gdzie każdy rozdział reprezentuje osobny zakres chromatyczny.
Stéphane Michaka, w tekście pełnym sprytnych gier słownych i utrzymanym we współczesnym stylu, nawiązuje w pełen humoru sposób do powieści Lewisa Carolla.The Bad Mood and the Stick (Zły nastrój i patyk)
Lemony Snicket, il. Matthew Forsythe, Andersen Press, 48 s.
wiek: 2-8 lat


Świeża, dająca do myślenia, przezabawna i prosta opowieść autorstwa Lemony Snicketa, o tym jak zły nastrój wywołuje spustoszenie, przenosząc się z osoby na osobę i pozostawiając nieoczekiwany ślad w postaci śmiechu, przebaczenia a nawet miłości.

Spotkajcie najbardziej czarujący i nieobliczalny zły nastrój, pod postacią emotikonowej chmury, który pozwala młodym czytelnikom zajrzeć sobie prosto w oczy. Autor bestsellerowego picturebooka "Laszlo boi się ciemności" powraca z mądrymi obserwacjami na temat emocji, które wpływają na nasze życie.

Książka wzbudziła duże kontrowersje jeszcze przed publikacją, za sprawą niefortunnego przedstawienia złego nastroju. Wydawca zdecydował się na zmianę konwencji graficznej książki.
Here We Are: Notes for Living on Planet Earth (Prosimy bardzo: poradnik życia na Ziemi)
Oliver Jeffers, HarperCollinsChildren'sBooks, 48 s.
wiek: 2+
No cześć. Witajcie na tej planecie. Nazywamy ją Ziemia. Nasz świat może być zachwycającym miejscem, szczególnie jeśli dopiero tu przybyliście. Wasza głowa zapełni się pytaniami, więc chodźcie sprawdzić, co jest na naszej planecie i jak na niej żyjemy. Od lądu i nieba po ludzkość i czas, tego wszystkiego dotyczą wskazówki, które mogą być przydatne podczas podróży. Odkryjecie mnóstwo rzeczy samodzielnie. Tylko nie zapomnijcie zostawić wskazówek także dla innych. Niektóre kwestie związane z naszą Ziemią są całkiem skomplikowane, ale mogą też być proste: musicie tylko być mili.
Norse Myths: Tales of Odin, Thor and Loki  (Mity nordyckie: opowieść o Thorze, Odynie i Lokim)
Kevin Crossley-Holland, il. Jeffrey Alan Love, Walker Studio, 240 s.
wiek: 9-16 lat
Wyjątkowa i fascynująca, ilustrowana antologia mitów nordyckich autorstwa Kevina Crossleya-Hollanda, zdobywcy prestiżowej, brytyjskiej nagrody literackiej - Carnegie Medal. Zbiór stanowił jedno ze źródeł inspiracji dla Neila Gaimana przy tworzeniu jego najnowszego książki, opatrzonej nomen omen tym samym tytułem. W tych pełnych dramaturgii, nastrojowych opowieściach, Bogowie Wikingów ożywają jak nigdy dotąd: jednooki Odyn, Thor ze swym potężnym młotem czy rudowłosy Loki, zmiennokształtny oszust. Niecodzienny świat pradawnej magii, olbrzymów, krasnoludów i potworów jest niesamowicie sugestywny.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka.

Czytaj także

6 komentarzy:

 1. Ja poproszę jakiegoś polskiego wydawcę o polską wersję ostatniej pozycji :D Czytałbym! I oglądał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się. Zdaje się, że mitologia Crossleya-Hollanda nie została nigdy przełożona na polski. A podobno nie ma sobie równych.

   Usuń
  2. Byłaby fajnym dodatkiem do przeczytanej już "Mitologii nordyckiej" Gaimana :)

   Usuń
  3. Ano właśnie. Gaiman w przedmowie wspomina Crossleya-Hollanda jako swoją inspirację.

   Usuń
  4. Znać jak wnikliwie czytam posłowia, bo do czasu Twojego wpisu to nazwisko nic mi nie mówiło :P

   Usuń
 2. Oj tam, oj tam. Mnie było łatwiej, bo w czytaniu Gaimana poprzestałam na wstępie i kilku pierwszych stronach. ;) Mąż nie mógł się nachwalić. Połknął w dwa wieczory. Mnie nie chwyciło tak bardzo. Chyba zrobię drugie podejście w jakimś spokojniejszym, urlopowym terminie.

  OdpowiedzUsuń