2/07/2024

Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko

 

Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko, Andy J. Pizza & Sophie Miller, Babaryba 2023.

Wyobrażam sobie, że w zalewie oferty książek o emocjach napisanie kolejnej musi być nie lada wyzwaniem. Co nowego znajdziemy w "Niewidziątkach"? Fajną kreskę, interaktywną formułę i niestety straszenie brokułem.

Andy J. Pizza to świetnie rozpoznawalny na amerykańskim rynku ilustrator, podcaster i mówca. Rysuje dla takich marek jak Amazon, Nickelodeon czy Youtube. Jego rysunki są śmiałe i energetyczne, kompozycje wciągające i dynamiczne. Aż wibrują pozytywną energią. Mimo że to rodzaj ilustracji bardzo przystępnej i niewymagającej, nie mam poczucia, że  "Niewidziątka" to książka, która zmierza w komercyjne rejony literatury dla dzieci. Gdybym szukała konotacji, pewnie zahaczyłabym myślą o interaktywne książki Hervé'a Tulleta. 

W "Niewidzątkach" tekstu nie jest dużo i stanowi raczej pewne podprowadzenie pod to, co dzieje się w warstwie wizualnej. Sam w sobie zresztą nie jest zbyt angażujący, wystarczający do tego, żeby usiąść wspólnie z kilkulatkiem i poprzyglądać się niewidzialnymi zjawiskom, którym twórcy dali widzialną formę. Autorzy przypatrują się echu i miejscom, gdzie można je spotkać, nadają kształt smakom i zapachom, pokazują nastroje miejsc, emocje losowych bohaterów i abstrakcyjne pojęcia takie jak nieskończoność czy chaos. Niektóre ilustracje aż kłębią się od zanimizowanych zjawisk, których można szukać, które można nazywać i snuć na ich temat swoje własne opowieści.

Książka nie jest przełomowa i odkrywcza, ale za to bez nachalnego i tak modnego dziś "rozmawiania o emocjach" oswaja maluchy z otaczającymi je zjawiskami. Zaskakuje jedynie bezrefleksyjne obrzydzanie smaku brokułów. A wydawałoby się, że tego typu numery mamy już w książkach dla dzieci za sobą.

 
Czytaj także

0 Komentarze:

Prześlij komentarz