3/03/2012

There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly
There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly
il. Pam Adams
Child's Play
www.childs-play.com


Pam Adams (1919-2010)

Urodziła się w 1919 roku w Swindon w Hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. Razem ze swoją siostrą wychowywały się na książkach Beatrix Potter, A.A. Milnego, Arthura Rackhama i Richmana Cromtona. Jako dziecko uwielbiała malować. Dlatego też wybór szkoły o profilu artystycznym w rodzinnym Swindon, a następnie artystycznych studiów w Londynie, był naturalną konsekwencją jej pasji.

„Po wojnie wyjątkowo łatwo było dostać pracę w Londynie - opowiada. - W latach 50. i 60. pracowałam w charakterze grafika dla kilku agencji reklamowych”. Śmierć rodziców w latach 70. przerwała jej ścieżkę kariery i wpłynęła na decyzję powrotu do rodzinnego Swindon.

To właśnie wtedy jej długoletnia przyjaciółka Barbara Thomson zasugerowała jej podjęcie współpracy z Michaelem Twinnem, który niedawno otworzył małe wydawnictwo o nazwie Child’s Play. Był to początek niezwykle owocnej współpracy.

„Był człowiekiem z głową pełną pomysłów”. Pam doceniała w szczególności różnorodność przedsięwzięć, w jakie miała okazję się angażować: od książek, poprzez gry do powiązanych z postaciami produktów. „Była jak anioł z niebios, - mówi o Pam wydawca - i pomimo że nigdy wcześniej nie pracowała przy tworzeniu książek dla dzieci, jej zaangażowanie w sztukę, poczucie humoru i duża wszechstronność sprawiły, że stała się niezastąpionym członkiem zespołu”.

„There Was An Old Woman Who Swallowed A Fly”, pierwsza książka którą zilustrowała w roku 1972, nadal świetnie sprzedaje się na całym świecie. Jasne czyste kolory, atrakcyjna kreska i dopracowanie szczegółu sprawiają, że jest wciąż doceniana przez dzieci. „This Old Man”, “Old Macdonald Had A Farm” i “This Is The House That Jack Built” wydane jako kontynuacja serii, były jednymi z pierwszych książek z dziurami wydanymi w Wielkiej Brytanii. Wydawnictwo Child’s Play było prekursorem na rynku książek trójwymiarowych, a Pam uwielbiała angażować się w ich tworzenie. „Zawsze dodawała coś od siebie – chwali Michael Twinn. – Szybko zorientowała się, że dziury muszą dobrze funkcjonować po obu stronach książkowej karty”.

Spośród 20 najlepiej sprzedających się książek wydawnictwa Child's Play, przynajmniej połowa zawiera prace Pam Adams.
 
(Fragment materiału o Pam Adams opublikowanego na stronie wydawnictwa Child's Play)

Wydana po 30 latach kontynuacja opowieści o starej damie

Czytaj także

0 Komentarze:

Prześlij komentarz