12/16/2015

5 książek, którym się nie udało


Nie będę owijać w bawełnę. Przy opracowywaniu tego wpisu nie sprawdzałam rankingów w największych sieciach księgarskich, nie konsultowałam wyników sprzedaży wiodących hurtowni, ani nie robiłam podchodów u wydawców. Ranking 5 książek jest wyjątkowo subiektywnym zestawieniem książek, którym w 2015 roku się nie udało. Przez nieudanie mam namyśli to, że nie wypłynęły masowo na książkowe blogi, nie było o nich głośno na facebookach i innych instagramach i pewnie nie znajdziecie ich powszechnie obecnych wśród świątecznych polecanek. Zwyczajnie jest o nich za mało. Worstsellery? Być może. Dla mnie to książki, którym się nie udało. A powinno.


"Romeo i Julia" Wydawnictwa Format to zaledwie przedsmak tego, co seria Babylit oferuje w całym swoim przekroju: żłobek klasycznej literatury, element edukacyjny (w przypadku "RiJ" nauka liczenia do 10) oraz przyciągające wzrok ilustracje. Do tego należy dodać niezawodny karton oraz wersję dwujęzyczną. Dałabym się uwieść wszystkim tytułom, nawet tym bardziej egzotycznym jak "Jabberwocky" Lewisa Carrolla, gdyby tylko pojawiły się po polsku.

"Jestem miasto. Kraków" jest jakby drugą częścią miejskiej serii z mapami. Wprawdzie "Jestem miasto. Warszawa" Marianny Oklejak ukazało się pod szyldem Czułego Barbarzyńcy, a "Kraków" firmuje już Wilga oraz zespół autorski Artur Wabik & Marcin Surma, jednak pomysł, projekt okładki, a wreszcie tytuł, wyraźnie łączą je ze sobą. W pełni ilustrowana historia miasta od pierwszych Słowian do dziś. Polecam obie. Dla przypomnienia, porównania, przyjemności.

"Dźwięk". Duża dawka przystępnie podanej wiedzy i odważna szata graficzna. Prawdziwa gratka dla małych fascynatów fizyki, chociaż i ci mniej zagorzali nie zanudzą się na pewno. Można się dowiedzieć w szczegółach jak działa ucho, a nawet jak rozmawiają ze sobą rośliny. "Dźwięk" to również druga część serii, tym razem "czego nie widać". Książka nominowana do Nagrody Złotej Roży 2015 na Warszawskim Festiwalu Nauki. Poprzedził ją równie fascynujący "Brud" duetu autorskiego Olga Woźniak i Patryk Mogilnicki.

Na deser zostały dwie dziewczyny: Madeline i Ninka. "Madeline w Paryżu" to klasyka znana dobrze z filmowych adaptacji. Pierwsza książka z serii została wydana w 1939 r. Pierwsze w Polsce kompletne wydanie ukazało się w tym roku, nakładem Znaku. Ponad 300 pełnowymiarowych, zachwycających ilustracji i po dwie linijki tekstu na stronie.W sam raz do samodzielnego czytania.

Zestawienie zamyka "Ninka. Dziadku, chodź!" z typowo przedszkolnej serii ("Ninka. Patrzcie, morze!"). Ale nie dajcie się zwieść. "Ninka" ma coś w sobie, czego nie znajdziecie u Basi, Zuzi, Hani, Zosi i innych. Zachwyciło mnie z wyczuciem i przekonująco oddane zespolenie świata dziecięcej fantazji i prawdziwych wydarzeń. Bezcenne. Graficznie autorka również nie pozostała w tyle. Świetna, autorska seria (znowu!) do poczytania z 3-latkami i starszymi też.

Macie swoje propozycje? Którym książkom nie udało się Waszym zdaniem, a zdecydowanie powinno? Jeszcze mają szansę trafić do worków Świętych Mikołajów, Gwiazdorków i Aniołów. Okienko komentarzy poleca się Waszej uwadze.


 "Romeo i Julia", Jennifer Adams, il. Oliver Alison, Format 2015.
"Jestem miasto. Kraków", Artur Wabik, Marcin Surma, Wilga 2015.
"Dźwięk", Irena Cieślińska, il. Patricija Bliuj-Stodulska, Hokus-Pokus 2015.
"Madeline w Paryżu", Ludwig Bemelmans, tł. Małgorzata Pietrzyk, Znak 2015.
"Ninka. Dziadku, chodź!", tekst i il. Karolina Lijklema, Muza 2015.
 

Czytaj także

10 komentarzy:

 1. Fajne zestawienie, w końcu jakieś książki nowe, a nie te, o których wszyscy piszą :)! Madxeline kupujemy, dzięki za podpowiedź!
  A moim zdaniem za mało słychać o Wytwórnikach - szkoda bo piękne są.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba jakoś tak jest, że tych książek "ćwiczeniówek" prawie nie widać w Sieci: Wytwórniki, Arcypalce, Typogryzmoł... Nie wiedząc, że są, można ich nie zauważyć.
   A w zapowiedziach Dwóch Sióstr "To nie jest ksążka do matmy". Też fajnie się zapowiada.

   Usuń
 2. Madeleine i Ninkę na pewno kupię, bo faktycznie uszły naszej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była jeszcze trzecia, mikołajowa "Ninka" - "Mikołaju, czekam!". Zdaje się, że już nie do dostania niestety.

   Usuń
 3. My mamy Madeline, jednak wnuczek niezbyt ksiażką zainteresowany. Pewnie dlatego, że to wnuczek, nie wnuczka... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. 'Madeline' czesto sie pojawiala na blogach.
  Ja bym dodala jeszcze 'Widzimisiek'. Pojawil sie na krotko i znikl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Widzimisiek"! Słuszna uwaga. Raczej trudno go kupić stacjonarnie. Mały wydawca...

   Usuń
 5. Niestety nie znam żadnej z książek, ale tę o Krakowie chętnie bym przejrzała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego zestawu mamy trzy:) wlasciwie to prawie mamy bo dzieci znajda pod choinka..

  OdpowiedzUsuń