12/07/2021

Books, Bücher, Libros, Livres // listopad 2021
A Year in Fleurville: recipes from balconies, rooftops, and gardens (Rok w Kwiatowicach. Przepisy z balkonów, dachów i ogrodów)
Felicita Sala
Scribble UK, 40 s.
wiek odbiorcy: 3+

 

 
W każdym ogrodzie ktoś pracuje. Maria zbiera szparagi, mama Ramony podlewa ogórki, a dzieciaki jedzą czereśnie prosto z drzewa i zakładają je na uszy jak kolczyki!

Poznaj mieszkańców Kwiatowic, podziwiaj ich zbiory, przeczytaj przepisy i znajdź ukojenie w cyklu pór roku.

"Rok w Kwiatowicach" to książka kucharska, mini przewodnik po ogrodnictwie i picture book w jednym.


Os Peixes Que Fugiram da História  (Ryba, która uciekła z historii)
Maria João Freitas, il. Mariana Rio
Pato Logico, 64 s.
wiek odbiorcy: 6+


Na drzewach w A-Ver-O-Mar naklejono serię plakatów. Wydaje się, że zbyt długo nie widziano w morzu ryb.


João, Rita i André chcą wiedzieć dlaczego. Aby zrozumieć tajemnicę, szukają pomocy w swoich rodzinach, u ludzi, którzy żyją z tego, co daje morze: kapitana i prawdziwego wilka morskiego, dziadka João ze strony ojca, wujka Rity, który jest rybakiem, czy ojca André, szefa kuchni w lokalnej restauracji Neptuno...

Wszyscy ponoszą konsekwencje braku ryb w morzu. Ale kto jest za to odpowiedzialny?

 

 

 
 


Gangsta Granny Strikes Again! (Babcia Rabuś znów uderza!)
David Walliams, il. Tony Ross
HarperCollins Children’s Books, 368 s.
wiek odbiorcy: 8+


 

Ben przyzwyczaja się do życia bez ukochanej babci, miłośniczki kapusty, partnerki w Scrabble… i międzynarodowej złodziejki klejnotów znanej jako Czarny Kot. Po ich niezwykłej przygodzie związanej z kradzieżą klejnotów koronnych pozostały tylko wspomnienia. Niespodziewanie dzieje się jednak coś zupełnie niewytłumaczalnego. W środku nocy zostają skradzione słynne na cały świat skarby, a trop znowu wskazuje na Czarnego Kota. Jak to możliwe?

Dear Little One (Kochane maleństwo)
Nina Laden, il. Melissa Castrillon
Simon & Schuster/Paula Wiseman Books, 40 s.
wiek odbiorcy: 4+


 

Liryczna opowieść zachęca dzieci do odkrywania otaczającego ich świata przyrody i do wdzięczności za wszystko, co je otacza. Bogato ilustrowane strony stają się skarbem do odkrycia, podobnie jak pełen nowych możliwości świat, który codziennie wspólnie poznajemy.

Einstein the Penguin (Pingwin Einsein)
Iona Rangeley, il. David Tazzyman
Harper Collins Children’sBooks, 224 s.
wiek odbiorcy: 7+


 Rodzina Stewartów spędza mroźny słoneczny, grudniowy dzień w londyńskim zoo. Ogromne wrażenie robi na nich mały pingwin. Ku uciesze dzieci, Artura i Imogen, pani Stewart stwierdza, że pingwin „musi ich odwiedzić i zostać z nimi jak długo chce”.
 
Nikt ze Stewartów nie spodziewa się jednak, że jeszcze tego wieczoru pingwin pojawi się przed ich drzwiami z plecakiem z napisem „Einstein” na plecach…

Nowy pierzasty przyjaciel rodziny pomaga Arturowi wydostać się z jego ciasnej skorupy, a małą Imogen mobilizuje do jeszcze większego wysiłku, w związku z jej amatorskim śledztwem. Wspólnie muszą odkryć, dlaczego Einstein do nich przyszedł i trzymać się możliwie z daleka od tajemniczego człowieka w białym płaszczu.
 
A Einstein nie może zostać na zawsze, prawda…?

 

 The Trans-Siberian Railway: The Longest Train Jouney in the World (Kolej transsyberyjska: najdłuższa podróż świata pociągiem)
Anna Desnitskaya & Aleksandra Litvina
Thames and Hudson Ltd, 76 s.


 Kolej transsyberyjska łączy Rosję jak nić, na którą miasta i wsie są nanizane jak perły. Ta wielkoformatowa książka zabiera czytelników w fascynującą podróż z Moskwy do Władywostoku, podróż, która trwa siedem dni i liczy ponad 5700 mil. W efektownym stylu, przywodzącym na myśl powieść graficzną, czytelnicy odnajdą informacje dotyczące podróży i historii kolei, ale także poznają historie lokalnych mieszkańców, dzielących się szczegółami ze swojego życia, ulubionymi miejscami i wszystkim, co chcieliby przekazać pasażerom kolei transsyberyjskiej. Książka zawiera również wskazówki, jak zorganizować swoje życie w pociągu i na jakie pamiątki zwrócić uwagę.

 

 

 Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców.  Tłumaczenie: Mała czcionka.

 

Czytaj także

2 komentarze: