Książka Roku 2021 PS IBBY - nominacje
I oto jest! Lista tegorocznych nominacji do Książki Roku ps IBBY liczy w tym roku ponad 20 tytułów, a to z powodu podwójnego wyróżnienia dla Zuzanny Orlińskiej za niezamkniętą jeszcze serię "Uczeń sztukmistrza".
Nie będę udawać, że wszystkie książki przewinęły się przez moje ręce, ale duża część na pewno.
Chyba największa radość to nominacja dla "Maryjek" Justyny Bednarek i Marianny Oklejak, które najchętniej widziałabym z podwójną nominacją. To taka książka, od której nie mogłam się odkleić, zarówno optycznie jak i tekstowo.
Odnoszę wrażenie, że "Stan splątania" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel rozpalił w tym roku emocje czytelnicze do czerwoności. Nie pamiętam książki, która w ostatnim czasie budziłaby tak skrajne opinie. Bardzo jestem ciekawe czy zdobędzie laur IBBY.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć "Lotty" i jej bohaterki, która za sprawą "obrazkowego serwisu" stała się w tym roku gwiazdą internetu. :) I tu znowu, żal, że tylko grafika. Ale też radość, że grafika. Brawo Marianna Sztyma.
Joanna Rzezak i jej linorytowa książka "Razem. W stadzie, ławicy i chmarze" zasługuje na uwagę, bo genialnie wykorzystała potencjał powtarzalności tkwiący w narzędziu pracy i grupie zwierząt.
Moim faworytem w zestawieniu graficznym jest w tym roku "O, Choroba". Tutaj prawie nie sposób oddzielić świetnie podanej treści (dziecięcy oddział onkologiczny) od formy graficznej (komiks). Po prostu perełka!
Gratulacje dla wszystkich nominowanych!
Macie swoje typy na tegoroczną Książkę Roku?
Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Mateusz Świetlicki nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2021 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):
- Justyna Bednarek, Dom numer pięć, il. Anna Sędziwy, Wydawnictwo Literackie
- Justyna Bednarek, Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Wioletta Grzegorzewska, Lola i ptaki, il. Joanna Rusinek, Wydawnictwo HarperCollins
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, Wydawnictwo Literackie
- Emilia Kiereś, Lapis, Wydawnictwo Kropka
- Katarzyna Majgier, Abrakadabra… Mamy problem!, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Zuzanna Orlińska, Uczeń sztukmistrza (tom 1. Król Myszy, tom 2. Powietrzny żeglarz), Wydawnictwo Literatura
- Katarzyna Rygiel, Strażnik Klejnotu, Wydawnictwo Dwukropek
- Barbara Stenka, Zostań sama w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Marcin Szczygielski, O sołtysie Salomonku i tęczy, il. Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka
Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska nominowało do nagrody graficznej Książka Roku 2021 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):
- Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego Bah Bah. Iran dla dociekliwych, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Magdalena Gaładyk za ilustracje i opracowanie graficzne książki Salve Femina, Wydawnictwo Albus
- Gosia Herba za ilustracje i projekt graficzny książki Van Dog Mikołaja Pasińskiego, Wydawnictwo HarperCollins
- Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do książki Świat Lema, Wydawnictwo Muchomor
- Joanna Rzezak za ilustracje i projekt graficzny książki Razem. W stadzie, ławicy i chmarze, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Max Skorwider za rysunki do książki z tekstem Bogusia Janiszewskiego O, Choroba, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka
- Marianna Sztyma za ilustracje do książki Zofii Staneckiej Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado, Wydawnictwo Kropka
- Przemysław Truściński za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego Andzia, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy
- Kasia Walentynowicz za ilustracje do książki Anny Paszkiewicz Wczoraj i Jutro, Wydawnictwo Widnokrąg
- Elżbieta Wasiuczyńska za ilustracje do książki Beaty Ostrowickiej Kolorowe serca, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Nominacje do nagrody za UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA
- Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz
Animatorka kultury, autorka oryginalnych warsztatów, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie. Pracuje w Fundacji 12 Kamienica w Bydgoszczy.
- Anna Jurek (Pani Cogito)
Edukatorka i filozofka. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Prowadzi warsztaty filozoficzno-literackie dla dzieci i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. W działaniach promujących czytelnictwo i filozofię wśród dzieci współpracuje z wydawnictwami, festiwalami, teatrami i księgarniami.
- Małgorzata Swędrowska
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego z dwudziestoletnim stażem. Wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego. Trenerka PSPiA KLANZA. Popularyzatorka literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla dzieci i szkoleniach dla dorosłych − nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców.
Gratulujemy wszystkim nominowanym!
0 Komentarze:
Prześlij komentarz