Jestem Rose
Jestem Rose, Mel Darbon, tł. Katarzyna Makaruk, Dwie Siostry 2024.
"Jestem Rose" – debiutancki tytuł brytyjskiej pisarki Mel Darbon o perypetiach dziewczyny z zespołem Downa zdobył nominację do Carnegie Medal i znalazł się na Honorowej Liście IBBY. Mocna proza z dobitnym przesłaniem antydyskryminacyjnym, ale też ważnym pytaniem o granice osobiste i siłę uczucia.
Pierwszoosobowa narracja bez przygotowania wrzuca nas w kołowrotek myśli głównej bohaterki. Wokół naprawdę dużo się dzieje, i szybko. Zbliżają się Święta, ulubiona terapeutka wyjeżdża na dłużej i nie wiadomo, kiedy wróci, a Jack kolejny raz pakuje się w kłopoty i musi opuścić ośrodek. Rose nie jest już dzieckiem. Ma chłopaka, którego kocha i z którym chce założyć rodzinę. Jeśli tylko tata zaakceptuje jej związek i zrozumie, że Jack wcale nie jest zły.
Gdy tylko Rose podejmuje decyzję, by wyruszyć za Jackiem, Mel Darbon funduje czytelnikom specyficzną powieść drogi, wyznaczoną trasami londyńskiej kolejki i nietypowych spotkań, które stają się udziałem głównej bohaterki. Pełna niewinności perspektywa patrzenia nastoletniej Rose zderza się z brutalną rzeczywistością i ludzką bezwzględnością. Zapomnijmy o uroczej opowieści i świecie otwartym na inność. "Jestem Rose" to powieść, która wzrusza, szokuje i daje do myślenia.
Autorka z dużym talentem oddała sposób formułowania wypowiedzi osoby z zespołem Downa, ale równie dużo uwagi poświęciła językowi niepełnosprawnego intelektualnie Jacka. Zadaniu sprostała również tłumaczka, Katarzyna Makaruk. Polski przekład jest autentyczny i językowo zgrabny. Mimo że miejscami książka trochę się wlecze, a wydarzenia tracą na wiarygodności sama Rose do końca pozostaje przekonująca.
Ani to ośrodek (zwykła szkoła integracyjna), ani terapeutka (raczej asystentka OzN, w relacji bardziej siostrzano-koleżeńskiej niż opiekuńczej - istnieją tacy i w Polsce, serio-serio!), ani Jack nie jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną (a w każdym razie nic w tekście na to nie wskazuje). A poza tym - wszystko prawda. Lubię tę książkę bardzo za odejście od czarno-białych wizji, niejednoznaczność bohaterów i bohaterek i tę szczególna przewrotność.
OdpowiedzUsuńPewnie za daleko jestem od realiów tej książki a może niezbyt uważnie czytam między wierszami. W każdym razie dziękuję za komentarz. :)
Usuń