4/11/2013

Abecadło

 Abecadło
Julian Tuwim
 il.Bohdan Butenko
 Zysk i S-ka 2013Rok Tuwima rozpoczął się na dobre i nawet stary dobry Gapiszon postanowił przyłączyć się do jego obchodów. Ręką Bohdana Butenki wpadł do wiersza "Abecadło" i wygląda na to, że całkiem mu tu dobrze. Nic dziwnego, bo Gapiszon to już weteran polskiej ilustracji. Mimo to swoim wizerunkiem odświeżył osłuchane już nieco strofy i nadał im nowego wyrazu. Co ciekawe Gapiszon debiutował jako gwiazda filmowa w serii animowanych filmów dla dzieci.  Był to rok 1958.W jednym z wywiadów mistrz Butenko opowiedział jak doszło do narodzin Gapiszona:
"Wpadłem na pomysł, aby zrobić program animowany. Nikt wtedy nie wiedział, jak się do tego zabrać. Stąd można powiedzieć, że „Gapiszon” był pierwszym w polskiej telewizji rodzimym programem animowanym dla dzieci. Powstało 180 szklanych plansz, na których były narysowane postaci. Do tego różne bębny, pionowe, poziome stojaki, długaśny stół po obu krańcach zakończony wyżymaczkami, przez które przepuszczaliśmy arkusze papieru. Na to z pewnej odległości nakładaliśmy szklane tafle, powstało wrażenie ruchu postaci. Sprzęt zajmował całe studio, a kiedy wyruszaliśmy z wizytą, aby pokazać „Gapiszona” poza Polską, to pół wagonu kolejowego. Program o Gapiszonie trwał niewiele ponad dwadzieścia minut".  źródło: Onet
Dopiero w 1965 r. Gapiszon trafił na łamy miesięcznika Miś, gdzie ukazywał się przez 40 lat, a stamtąd do obrazkowych książek i opowiadań, których powstało łącznie 13. Część z nich to autonomiczne historie, inne to zbiorowe wydania znanych misiowych stripów.

Czytaj także

4 komentarze:

 1. Bardzo lubimy Gapiszona. A Tuwim i Butenko jak zawsze na czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gapiszon jest wciąż aktualny, mimo tego że jest po 50. To jego atut.

   Usuń
 2. pamiętam swoje początki z abecadłem :) szkoda, że za moich czasów nie było ono takie kolorowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, my kiedyś marzyliśmy o kolorach, dzisiaj dzieci mają ich chyba zbyt dużo.

   Usuń