,

Dom, który się przebudził


Dom, który się przebudził, Martin Widmark, il. Emilia Dziubak, tł. Marta Dybula, Mamania 2017Przed nami książka, która swoją okładką kusiła czytelników już od dobrych kilku miesięcy. Tu i ówdzie w Internecie pojawiały się zdjęcia oryginalnego wydania, drugiego po "Tyczce w Krainie Szczęścia" owocu współpracy utalentowanej polskiej ilustratorki i bestsellerowego szwedzkiego pisarza. Czekaliśmy w napięciu.


Oczekiwanie było tym bardziej nerwowe, że w moim przypadku "Tyczka w Krainie Szczęścia" okazała się być czytelniczym rozczarowaniem. "Dom, który się przebudził" mógł potwierdzić, że Martina Widmarka cenię jedynie za świetne książki detektywistyczne lub zmazać pierwsze wrażenie i stać się książką na miarę swoich twórców.

Emilia Dziubak szybko potwierdziła, że jest bezkonkurencyjną malarką nastrojów, reżyserką światła i twórczynią alegorii. Na jej poziomie artystycznym można polegać i choć wielokrotnie przekonałam się, że lepiej czuje się w tematyce szeroko rozumianych stworzeń niż ludzi, Ilustracje"Domu" wizualnie zachwycają i budują atmosferę książki. Zaczęła mnie jednak dręczyć pewna zgoła inna wątpliwość. Zauważyłam, że layout książki bardzo wyraźnie tworzy barierę między rysunkiem a tekstem, sprawia, że oba składowe elementy książki nie są sobie przyjazne i odstawiają się wzajemnie na margines. Najwyraźniej czuć ten dystans w przypadku bardzo ciemnych ilustracji i jasnych stron, złamanych odrobinę przez efekt postarzenia. Ilustracje nie zapraszają tekstu do środka, co sprawia, że traci na tym gra światła, zepsuta przez kontrast z jasnymi marginesami stron.

Tymczasem tekst książki to zupełnie nowe otwarcie w stosunku do "Tyczki w Krainie Szczęścia". Obie historie nie mają punktów stycznych i można je czytać niezależnie. "Dom, który się przebudził" przypomniał mi "Wigilię Małgorzaty" Indii Desjardins, choć fabuła jest nieco prostsza, skoncentrowana na starym człowieku, jego nawykach i siatce wspomnień, która go oplata. Narracja broni się lepiej niż "Tyczki", jest spójna, choć brakuje jej decydującego momentu zwrotnego, nadającego ton całej historii. Pozostaje pewne rozczarowanie i jednak poczucie płytkości, które ciężko pokryć śmiechem czy nawet wzruszeniem.

Rozczarował mnie również przekład. Zaufanie do tłumaczki (Marta Dybula przygotowała przekład całej serii o Duni wydanej przez Zakamarki) skłoniło mnie do zastanowienia, czy to może nie wina tekstu oryginalnego, że narracja nie jest płynna lecz chropowata i odciągająca uwagę od meritum.

Poza wrażeniami estetycznymi niewiele z książki pozostaje z czytelnikiem na dłużej. Jednak jeśli cenicie ilustracje Emilii Dziubak, zajrzyjcie do "Domu, który się przebudził". Choćby miała to być jednorazowa wizyta.

Share:

5 komentarzy:

 1. Muszę się zgodzić. Rozczarowałam się zakończeniem, jak gdyby ktoś w pewnym momencie ciachnął tę historię nożyczkami. Trochę naciągane i zbyt proste, nawet dla dziecka. Ale kupiłam w ciemno, ilustracje to majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym pokusić się o jakąś diagnozę, ale za słabo znam twórczość Widmarka poza "Lassem i Mają". Zresztą próbka, którą dysponujemy w Polsce to poza "Tyczką" same opowiadania przygodowe. Słaby materiał porównawczy. :(

   Usuń
 2. A więc jednak "Dom, który się przebudził" pomógł potwierdzić, że Widmark to autor jednak książek detektywistycznych?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyniosłam z biblioteki... I to moja rada dla wszystkich zainteresowanych: wypożyczyć, przeczytać, oddać.
  Nie ma tam nic, nad czym można by się zatrzymać...

  Z jednej strony rozumiem zachwyt malarskimi ilustracjami E.Dziubak, ale trochę drażni, że jak tekst o tym bohater "wychodzi z pracowni i zamyka za sobą drzwi" to na obrazie dokładnie to jest pokazane...

  Historia banalna, wtórna, potraktowana po łebkach... Dla mnie, żeby historia o tym dość popularnym wątku w lit. dla dzieci "Wymiany pokoleniowej" była interesująca trzeba o wiele więcej...

  OdpowiedzUsuń